JIFFACO - společnost s ručením neomezeným

Na této stránce budu postupně uveřejňovat podrobnější informace o některých mých výzkumech a bádáních. Věci, které se prostě do deníku Malého Japonce nehodí, protože jsou příliš odborné a úzkce zaměřené. Tak takové věci najdete zde.

Srovnávací testy obektivů a věcí kolem foťáků jsem přesunul na speciální stránku.


Ptáci online II - Kosové v hnízdě

Začalo to tím, že se nám nad dveřmi usídlili kosové. Tak jsem vzal kameru, co původně sledovala krmítko a umístil ji poblíž hnízda. Nahrávalo se úplně vše, co se v hnízdě dělo. A to dokonce i v noci, protože kamera měla infra přisvícení. Projekt byl ukončen 14.5.2008, kdy kosové opustili definitivně hnízdo.

Videozáznamy naleznete ve videoarchívu.


Ptáci online - Sledujte krmítko

Pořád jsem chtěl mít na webové stránce nějakou skurečně zajímavou kameru. Ne nějaké to koukání na kopečky v okolí, ale něco kde se furt něco děje. A tak jsem dal kameru do ptačího krmítka. Bohužel sýkory nejsou zrovna práci, které by se v krmítku zdržovali. Vždycky přiletí seberou a odletí. Takže bylo jen pár okamžiků, kdy bylo k vidění něco jiného než jen mihající se černožluté potvory. Občas přileteli zvonci. Ti si sedli do krmítka a jedli a jedli dokud všechno nesnědli nebo je někdo nevyhnal. Podobně se tam naučil na konci zimy chodit holub. Ten ale vždycky během minuty vyluxoval vše co sýkory měli na několik dní. Takže jsem se ho rozhodl trochu pozlobit. Budku jsem obehnal pletivem s okénky, kudy malí ptáčkové prolezli. A jedna stěna pak zůstala zvednutá. Po tom co holub vlezl dovniř, zavřela se za ním. První pokus selhal a holub zase vše vyluxoval, ale na druhý den jsem ho tam chytil. Nedělal si z toho problem, zase všechno snědl a pak čekal až ho vypustím. To udělal ještě podruhé, takže jsem nakonec uznal, že je nepoučitelný a stěna zůstala do konce krmného období dole. Když už byla budka připavená na demontáž, přišel někdo a naplnil ji tvrdými rohlíky. Toho samozřejme okamžite využil holub a bylo mu to osudné. Volně ležící provázky které dříve sloužili na uvolnení zavírací stěny se mu zamotali kolem hlavy a on se pří pouštění budky oběsil. Dali jsme ho na zahradu s nadějí, že kočky se o něj postarají. Toto bohužel už na kameře není, neboť nebyla již v provozu a navíc se to stalo mimo její záběr. Potom byl projekt ukončen, krmítko uloženo do depozitáře pro příští zimu.

Videozáznamy naleznete ve videoarchívu.


Cetka a Tretka

Hledáte nějaké cetky? Nehledejte a podívejte se do mého vetešnictví! Tak zněl slogan velké darovací akce věcí z pozůstalosti. Nakonec se rozdala jen velmi malá část. Někteří si přisli pro věci včas, jiným jsem je musel doslova vnutit. Někteří je měli rezerovované víc než rok, protože se nemohli z objektivních důvodů dostavit. Ale našli se i tací, keteří (které) si pro věci nikdy nepřišli a ani se za rok neozvali. Takže jsem nakonec dal tento odkaz pryč z hlavní stránky. Teď počátkem roku 2009 ještě většina neodebraných věcí stále existuje, ale předpokládám, že letos skutečně dojde k jejich likvidaci. Takže pokud se ještě najde někdo kdo něco chce, ať se ozve. Za to, že všechny předměty ještě jsou nemohu ručit, občas jsem nestihl zaevidovat změny.


Výzkum 8: Nalezl jsem CD

Myslíte si, že CD vydrží roky? Myslíte si, že stačí aby bylo v zimě a nesvítilo na něj slunce? Tak se podívejte na jednu fotografii. Toto CD bylo ve sklepní místnosti kde teploty nepřekračují 15 stupňů a přes zimu je temperována na asi 7 stupňů. Jediné okno směřující na východ má stále zatažené žaluzie a navíc na místo, kde CD leželo, nemůže přimo zasvítit. CD bylo položeno po několik (asi 5) let na poličce s nějakými dalšími, které ho částečně zakrývaly. Ideální skladovací podmínky a přesto se materiál, ve kterém se ukládají data zcela ztratil svoji původní barvu. CD je samozřejmě nečitelné.


Výzkum 7: Kapalinove chlazeni 2

AQcool je opravdu rozumné řešení. Myslím výměníky. Akorát pozor na grafiky, které nemají šrouby přichycený chladič. Pak to chce buď speciální lepildo nebo hodně experimentování. Sice mám pocit, že by mohli předávat lépe teplo, protože z horní strany je výměník poměrně teplý ale to je možná způsobeno tím, že je celý z tlusté mědi a ta to teplo převede i čelní stěnu. Aspoň se předává do vody ze všech stran. Můj prototyp měl boční strany ze slabé mědi, takže všechcno teplo se muselo předat z dolní plochy.
Pořídil jsem k tomu i nový zdroj s ohromným ventilátorem. Hukot od proudícího vzduchu je pryč, ale zase začali rezonovat boční strany skříně. Zřejmě od pomalu otáčejícího se větráku. Je to poslední větrák v počítači. Přidávám pár obrázků z praxe.


Výzkum 6: Úprava sněžnice Sasquetch EVO-1.

Proč EVO-1? Protože plánuji, že toto není poslední verze úprav. Už po první procházce se ukázalo, že by nakonec bylo lepší, kdyby přední zuby koukali vždy. Tedy i kdž je noha rovně. Na jednu strnanu to prolamuje ledovy krov, ktery by jinak asi vydržel ale zároveň to brzdí při sestupech a sestupovat z 45 stupňového kopce se po špičkách nedá. Takže zuby zůstávají zalezlé a sněžnice se asu bude smekat. Nemám to ještě ověřeno. Čas ukáže.

A k vlastní úpravě. Celé to vzniklo, protože mi prdnul nýt držící ten příčný pás tkaniny na kterém se otáči vázání. Rozhodl jsem se, že udělám bytelnější kloub. Mechanizmus spočívá v trubce vložené mezi konstrukci napříč. Tloušťka není důležitá. Hlavní je, aby se příliž při chůzi nedeformovala. Zvolil jsem trubku z věšáku na nářadí koupeního v obi. Její vnější průměr je 12mm. Zajištěná je šroubem M5, který vede skrze celou trubku a na stranách skrz provrtanou konstrukci sněžnice. Vázání je pak upevněné na trubku pomocí ohnutého pásku plechu, který je přišroubován v místě, kde byl nýt.

Trubka je dále od ozubení. Způsobí to to, že zuby se při vyhnutí boty více vysunyjí, než k tomu docházelo při upevnění páskem a zároveň jsou téměř zalezlé když je podrážka boty připlácnutá k tkaníně sněžníce. Trubka je umístěná zhruba o 1 až 1,5 cm za místo, kde na sněžnicích byl původně střed pásku tkaniny. Vedení vázání ve středu je provedeno navlečením PVC hadice na nosnou trubku z obou stran.

Nejlepší je to vidět, takže tady je pár obrázků:


Výzkum 5: Finalní řešení napájení Sigma SD9 pomocí 5 AA akumulátorů.

Chtěl jsem ukázat nějaké fotky s rozebranou SD9, ale pak jsem je někde zaratil a rozebírat znova to budu možná až ji budu prodávat a nebo tam ten výtvor nechám dalšímu majiteli. Ono se to bez demonátže ani nedá poznat, že to tam je.


Výzkum 4: Kapalinove chlazeni

Zkušenosti po půl roce: je k nezaplacení, na všechno ostatní tu je Mastercard-Eurocard.
Přidávám pár obrázků z praxe.


Výzkum 3: Power consumption of digital camera Sigma SD9.

This can be useful for not only Czech speaking people. So I have writen it in Czenglish :)

I don't want to say what is hoho-power-pack. Name is derived from surnames of two founders: Me and my college from work. You only need to know that all camera functions are powered from single battery pack that has 5 classical AA rechargeable cells and all are in the body of camera. No external box is needed. It have been developed because of price of CR123A. One piece of it cost from 150 do 250 Czech crowns - aprox. from 5 to 8 $. This is to high prices for me. I'm digital photographer - I don't spend money for the films - so I never will spend money for batteries! After one week of usage hoho-power-pack I have found that consumption of some of cells is too high. Ampermeter have proved it. Results are below:

					hohobat		digital		analog
					5xAA		4xAA		2xCR123A

power-off / good suspend		50-60 uA	~10 uA		43 uA
digilowbat flashing			70		2 		?
ready					330		240		90
release half depressed			350		- 		100
during active focusing			500-1000?	-		150-500?
shoot, curtain open			1400 		900 		340-360
shoot, post process 			1200		900		-		(only for long times)
writing to card				600		550		-
LCD on 					600-1100 	600 - 900	-		(depend on picture)
lowbat (can't be on)			?		2 mA		?		(inserted old batteries)

almost in mA, reprinting or another any public usage of this numbers is prohibited until I give you permission

This is very close I was expecting. Only power during taking picture is a pretty high. Now I know what the night shooting is so battery consuming :-).


Výzkum 2: inovace IR kamery.

Týdny a měsíce mi doma ležela kamera ve stavu hnusném. Byl z ní tafixem pripatlaný vnitřek na kus krabičky od řetízku a na druhej kus byl připatlán objektiv z promítačky. Tedy to co jsem použil ve výzkumu 1. Pořád jsem pokukoval po pořádném objektivu. Už jsem málem koupil 8mm kameru se širokáčem. Nakonec jsem neododal a začal kuchat originál mikroobjektivek. No a povedlo se. Na konci nebyla čočka ale ploché sklíčko a mě bylo hnedka jasné o co šlo a šlo to okamžitě ven z objektivu. Byl to přávě filtr potlačující IR. Od té doby mi webcam nádherně i v noci. Mám stále tentýž světlomet. Peru do něj 2 A, což je asi 125 mA přes jednu každou IR LEDku a při tomto zatížení to dokáže osvětlit věci až na 5 metrů. I když ne celou místnost, protože diody jsou značně směrové. Vypadá do tak, že v jednom místě je světlo tak silné, že tam jsou věci úplně bíle a kolem tma a není vidět nic. Chtělo by to rozptýlenější světlo. Trošku to taky smrdí. Naměřil jsem pomocí bezkontaktniho teploměru teplotu na pouzdře diody rovnou 100 stuňům celsia! Někam se těch 10-12 W protopit musí. Ve dne se absence IR filtru pozna hned. Barvy jsou vyblité a občas úplně jiné než jak je vnímáme my. Černé tričko může být například čistě bílé. Opačný případ jsem zatím nezaregistroval. Dost těžko se s tím dá filmovat venku během dne. Je to moc světlé. A ještě hůř se zaostřuje, protože každá vlnová délka se lomí jinak a tím, že jsem odstranil omezení citlivosti na poměrně úzké spektrum jsem způsobil, že kamera je stále tak trošku neostrá. Na nočních záběrech se dá tak akorát poznat, kdo tam stojí nebo prochází, ale to plyne z rozlišení 100kpix kamery a z toho, že je to CMOS a ne příliš citlivý. Já bych spíš řek, že hodně necitlivý. Uvažoval jsem o nákupu lepší kamery s rozlišením přes 300kpix, ale jsou důležitější věci, které potřebuji.


Výzkum 1: infračervená kamera z USB web-kamery.

Zkoumal jsem možnosti použití web-kamery pro noční vidění. Prostě chci sledovat pohyb a dění v určitém prostoru i v noci.

Prostředky - kamera: torzo 100kpix kamery na USB (pouze destička s kabelem, bez objektivu), objektiv pro 8mm film (Meopta Korigon 1,4/12,5), stolice pro umístění optiky, spousta tafixu.

Prostředky - osvětlení: zdroj 5V, 48× IR LED, 16 rezistorů pro nastavení proudu

Výsledek: ukázkový film*, který ukazuje rozdíl mezi snímání při osvětelní viditelným světlem se širokým spektrem vlnových délek a IR zářením s jednou dominantní vlnovou délkou. Sami jistě poznáte, kdy je figurant (já) osvětlen stolní lampou a kdy IR světelometem. Snímáno ze vzdálenosti 3-4m, IR osvětlení ve vzdálenosti též 3-4m.

(*) Vyžaduje se Divx5 kompatibilní dekompresor.